38026350-38026354

سایت :  38026354

     
مسئول واحد و رابط IT مهندس علي قربان پور این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سخت افزار و شبكه اميد رهبري این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
نرم افزار و HIS اسکندر صانع این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وب سايت اسکندر صانع این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 

 

 

ماشين کامپيوتر در ابتدا به منظور انجام محاسبات پيچيده و حجيم ساخته شد و به همين دليل آن را کامپيوتر به معني حسابگر و شمارنده ناميده اند. امروزه کامپيوتر به يک وسيله چند منظوره تبديل شده است که داراي حافظه بوده و قابل برنامه ريزي مي باشد . از اين رو کامپيوتر قادر به انجام عمليات و محاسبات رياضي و منطقي روي اطلاعات بوده و از نظر سرعت ثبت اطلاعات و نگهداري اطلاعات پر حجم سرعت بازيابي و خستگي ناپذيري بر انسان برتري دارد . البته اين بدان معنا نيست که اين ماشين تمام تواناييهايش از انسان برتر باشد . زيرا او فاقد خلاقيت و نوآوري است و در اين مورد انسان بر کامپيوتر برتري دارد . به عبارتي کامپيوتر در واقع وظيفه جمع آوري و طبقه بندي و تنظيم و خلاصه کردن و محاسبه به روي اطلاعات را بر عهده دارد . و مي تواند اطلاعات خام يا ديتا را به اطلاعات مفيد و قابل استفاده تبديل يا پردازش کند.

 

فناوری اطلاعات یعنی فناوری هایی که فرد را در ضبط - ذخیره سازی - انتقال و دریافت اطلاعات یاری  می دهند. این اصطلاح شامل فناوری های نوین مانند رایانه- انتقال از طریق دور نگار و دیگر وسائل ارتباطی می شود. فناوری اطلاعات ماشین کار است و ارتباطات محصول آن است فناوری اطلاعات و ارتباطات به یکدیگر وابسته اند.بدون فناوری اطلاعات و ارتباطات- ارتباط در سطح بین المللی و بین افراد غیر ممکن خواهد.

فناوری اطلاعات (IT) را می توان به عنوان فناوریهای محاسباتی و ارتباطات راه دور که امکانات خودکار استفاده از اطلاعات را فراهم می کنند، تعریف کرد. با این تعریف IT بیانگر تجهیزات به معنای سخت افزار و نرم افزار قابل لمس می باشد. یک رایانه که با استفاده از یک شبکه محلی به دیگر رایانه ها متصل شده باشد، مثالی از IT را بیان می کند.


عناصر اصلی فناوری اطلاعات: 
  • انسان: منابع انسانی، مفاهیم و اندیشه، نوآوری
  • سازو کار: قوانین، مقررات و روشها، سازو کارهای بهبود و رشد، سازو کارهای ارزش گذاری و مالی
  • ابزار: نرم افزار، سخت افزار، شبکه و ارتباطات
  • ساختار: سازمانی، فراسازمانی مرتبط، جهانی

 فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اصلی اساس ( انسان، ساز و کار، ابزار، ساختار) است به طوری که در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فرا راه خود قرار می‌دهد.  فناوری اطلاعات عبارتست از کاربرد رایانه‌ها و دیگر فناوری‌ها برای کار با اطلاعات. در اینجا هر گونه فناوری اعم از هر گونه وسیله یا تکنیک مد نظر است. 

عموماً در فناوری اطلاعات به اشتباه، کار با اطلاعات تنها از طریق فناوری‌های رایانه و ارتباطات و محصولات مرتبط مد نظر قرار گرفته است. باید توجه داشت که واژه فناوری عبارتست از مطالعه چگونگی استفاده از ساخته‌های بشری در دستیابی به اهداف و مقاصدی مانند ارائه محصولات و خدمات؛ این واژه تنها به خود مصنوعات بشری اشاره نمی‌کند فناوری اطلاعات بیشتر یک استراتژی ، اندیشه ، فکر و ابزار در حوزه انسانها همراه با نوآوری است.
 
چرا از شبکه استفاده می کنیم؟

به دلیل اینکه چندین کامپیوتر بتوانند بدون وجود محدودیت بعد مسافت با یکدیگر ارتباط برقرار نموده و با اشتراک گذاشتن منابع، به تبادل اطلاعات بپردازند. از شبکه های کامپیوتری استفاده می گردد. از جمله مزایای شبکه های کامپیوتری عبارتند از:


  • به اشتراک گذاشتن منابع سخت افزاري و نرم افزاري

● صرفه جويي در هزينه هاي مربوط به خريد تجهيزات گران قيمت سخت افزاري

● استاندارد سازي برنامه هاي کاربردي

● برقراري ارتباطات Online براي طيف گسترده از کارمندان

● بالابردن امنيت اطلاعات ( مقوله حفظ و نگهداري و پشتيبان گيري از اطلاعات )

● تسريع و سهولت در جابجايي اطلاعات / جلوگيري از رفت و آمد هاي مکرر جهت بررسي و پيگيري امور

● کنترل سيستم ها و مانيتورها توسط مديريت / ارتباط مستقيم متني با کاربران و . . .

● تعيين سطح دسترسي به اطلاعات براي کارمندان بخشهاي مختلف ( جلوگيري از دسترسي به اطلاعات حساس و مديريتي )

● کنترل / دسترسي به کامپيوتر ها و ديگر منابع دفتر از راه دور ( دفتر مرکزي / دفاتر شهرستان/ منزل و . . . )
 
فرایندها
 
 فرم درخواست تعمیر سیستم
 
فرم درخواست شناسه كاربري
 
فرم درخواست دسترسی به HIS
 
مطالب آموزشی
دانش شبکه - مدیریت آمار و فناوری اطلاعات
 
 مراقبت از سلامتی هنگام کار با رایانه
 
آموزش آرشيو ايميل در Outlook
 
بیشتر بدانیم .....