زندگينامه شهيد سيد رضا كامياب

حجه الا سلام و المسلمین سید رضا کامیاب در مرداد ماه سال 1329 در روستای نوده از توابع گناباد و در خانواده ای کشاورز و روحانی دیده به جهان گشود و از ابتدا تحت تربیت پدر خویش قرار گرفت.

وی از 13 سالگی بنا به علاقه فراوانی که به فرا گیری علوم اسلامی داشت، وارد حوزه علمیه گناباد شد و وپس از مدتی به منظور ادامه تحصیلات به مشهد مقدس عزیمت کرد.

در سال 1347 با استادان بزرگ همچون استاد تشکر و اسلام شناس بزرگ حضرت ایت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی آشنا گردید. وی با شهید جوانمرد استاد عبدالکریم هاشمی نژاد، استاد خامنه ای وحجه السلام عباس واعظ طبسی، که محور اصلی حرکت های اصیل اسلامی درخراسان بودند همکار ی نزدیک داشت. او در درس شیخ ابوالحسن شیرازی شرکت جست. شهید کامیاب پس از آشنایی با استاد شهید مرتضی مطهری از افکار و اندیشه های والایش بهره ها گرفت و به عنوان مبلغ آثار ایشان فعالیت داشت.

در جریانات جشن های 2500 ساله شاهنشاهی به علت فعالیت های زیاد علیه حکومت وقت از سوی ساواک شناسایی گردید که ساواک با هجوم به منزل وی موفق به دستگیری ایشان نگردید.

در رمضان سال های 56-57 با سخنرانی های جذاب و جالب خود مردم را به خیابانها می کشانید ... مردم کرمان هنوز از او و منابر داغ و سخنرانی های تندش خاطره ها دارند. شهید کامیاب مخفیانه از کرمان به یزد رفت و تنور مبارزاتی نبرد را داغتر ساخت. در سال 1356 در قزوین سخنرانی پرشوری ایراد نمود که منجر به تعطیلی بازار در مشهد و نامش در لیست ساواک ثبت گردید.

پس ار پیروزی انقلاب اسلامی شهید کامیاب در مورد جریان های انحرافی، کمونیسم و منافقین، آگاهی های لازم را به مردم منتقل می کرد و نقش حساس خودش را در پاسداری از سنگر اسلامی و تمامیت انقلاب بخوبی ایفا نمود.

وی در انتخابات میان دوره ای مرداد ماه 1360 با رای قاطع مردم مشهد به نمایندگی مجلس شورای اسلامی برگزیده شد. تا این که روز چهارشنبه 8 مرداد 1360 در حال رانندگی در حالی که روزه داشت توسط عناصر منافق مزدور هدف شلیک گلوله هایی قرار گرفت که در کتف و جمجمه وی نشست و به شهادت رسید.

از ویژگی های بارز این روحانی جوان ،فاضل و عالم ، استقامت ،شجاعت،تعبد و تعهد به اسلام و انقلاب ،فداکاری و دارا بودن احساس مسئولیت در میان همه امور و سفر و انزجار از انحرافات بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در مورد این شهید عزیز می فرمایند:

ایشان یکی از بهترین طلاب مشهد در علاقه مندی به انقلاب و تعهد نسبت به امام و یاران خط مبارزه بودند. ایشان در بلوا و شلوغی که توسط منافقین در یک دبیرستان در مشهد صورت گرفته بود گفت:

اینها(منافقین ) از بدترین دشمنان ما خواهند بود و امکان شهادت ما به دست همین افراد می رود.

از شهید کامیاب 5 فرزند به یادگار مانده است، روحش شاد و یادش گرامی باد.